Press: EE Times

Program:   The Berkeley View: An integrated sequence of talks from chips and mobile devices to cloud computing

08:30am - 08:55am

Continental Breakfast and Registration

08:55am - 09:00am


09:00am - 09:30am

The Future of Devices - Elad Alon [video][pdf iconpdf]

09:30am - 10:00am

The Future of Microprocessor-based Computation -
Kurt Keutzer [video][pdf iconpdf]

10:00am - 10:30am

The Future of Mobile - Eric Brewer [video][slides][pdf iconpdf]

10:30am - 11:00am

The Future of the Cloud - Michael Franklin [video][slides][pdf iconpdf]

11:00am - 11:30am


11:30am - 12:30pm

Energy Panel Discussion [video]
Moderator - Greg Papadopoulos, CTO and Executive VP of Research and Development, Sun Microsystems, Inc.
Panel: David Culler, Randy Katz and Eli Yablonovitch

12:45pm - 01:45pm

    a NEW!!

Lunch at the Research Centers. To choose the center you would like to have lunch at, please register. (Note: Registration for lunch will be closed Thursday, Feb. 4 at 5:00pm.)

Research Centers Open House
berkeley business plan competition logo

Berkeley Business Plan Competition Poster Session
Presenting selected posters from Berkeley Business Plan Competition and Berkeley Energy & Resources Collaborative  Energy Innovation Expo
Soda Wozniak Lounge ( 4th Floor), 12:45 - 2:00pm

bcnm logo

Berkeley Center for New Media
4th Floor, Sutardja Dai Hall

BiD logo

Berkeley Institute of Design
Faculty: John Canny
354 & 360 Hearst Memorial Mining Building

BQIC logo

Berkeley Quantum Information and Computation Center
Faculty: Umesh Vazirani
410 Hearst Memorial Mining Building

Berkeley Sensor and Actuator Center

Berkeley Sensor & Actuator Center
Faculty:Michel Maharbiz, Kris Pister, and Richard M. White.
400 Cory Hall
12:45 - 4:00pm

BWRC logo

Berkeley Wireless Research Center
Faculty: Elad Alon, Ali Niknejad, Borivoje Nikolic, and Jan Rabaey
250 Sutardja Dai Hall

CHESS logo

Center for Hybrid and Embedded Software Systems
Faculty:Edward Lee,Alberto Sangiovanni-Vincentelli, Sanjit Seshia, and Claire Tomlin
540 A/B and 545 Cory
12:45 - 3:00pm

Center for Information Technology Research in the Interest of Society

Center for Information Technology Research in the Interest of Society
Faculty: Brian Barsky, Alex Bayen, Bernhard Boser, Steve Glaser, Tsu Jae King Liu, Z. Max Shen, and Paul Wright
630 Sutardja Dai Hall

Connectivity Lab
Faculty: Ahmad Bahai

Donald O. Pederson

Donald O. Pederson Center for Electronic Systems Design
Faculty: Robert Brayton, Edward Lee, Jaijeet Roychowdhury, Alberto Sangiovanni-Vincentelli and Sanjit Seshia
540 A/B and 545 Cory
12:45 - 3:00pm


Integrated Modeling Process and Computation for Technology
Faculty: Elad Alon, Nathan Cheung, Chenming Hu, Tsu-Jae King Liu, Michael Lieberman, Andy Neureuther, Kameshwar Poolla and Costas Spanos
521 Cory Hall (Hogan Room)
12:45 - 4:00pm

ICSI logo

International Computer Science Institute
Faculty: Trevor Darrell, Nelson Morgan, Vern Paxson and Scott Shenker
1947 Center Street, Suite 600
12:45 - 4:00pm

LoCal logo

465 Soda Hall (in Rad Lab)

Parallel Computing Laboratory

The Parallel Computing Laboratory
Faculty: David Patterson, Koushik Sen, David Wessel, Krste Asanovic, Ras Bodik, Eric Brewer, James Demmel, Armando Fox, Kurt Keutzer, and John Kubiatowicz
565 Soda Hall


Reliable Adaptive Distributed Systems Laboratory
Faculty: Michael Franklin, Michael Jordan, Anthony Joseph, Randy Katz, Scott Shenker, and Ion Stoica
465 Soda Hall

Tele-Immersion logo

Faculty: Ruzena Bajcsy
475 Hearst Memorial Mining Building

TRUST logo

Team for Research in Ubiquitous Secure Technology
Faculty: John Chuang, Doug Tygar, Dawn Song, and David Wagner
337 Cory Hall

Video and Image Processing Lab

Video and Image Processing Lab
Faculty: Avideh Zakhor, Michael Lustig and Kanaan Ramchandran
Lunch: 557 Cory Hall, 1:00 - 2:00pm
Open House: 307 Cory Hall, 2:00pm - 3:00pm