CS Fall 2014 Class Schedule

[hide sections and labs]

CCN Course Sec Type Title Instructor Day/Time Location Units Exam Group
25653 CS 9A 1 SLF Fortran & Matlab for Programmers Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25656 CS 9C 1 SLF C for Programmers Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25659 CS 9D 1 SLF Scheme for Programmers Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25662 CS 9E 1 SLF Productive Unix Use Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25665 CS 9F 1 SLF C++ for Programmers Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25668 CS 9G 1 SLF Java for Programmers Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25671 CS 9H 1 SLF Python for Programmers Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 2  
25674 CS 10 1 LEC The Beauty and Joy of Computing Gerald Friedland MW 3:00P-4:00P 2050 VLSB 4 8
25680 CS 10 101 DIS The Beauty and Joy of Computing SUMER MOHAMMED F 9:00A-10:00A 6 Evans    
25677 CS 10 101 LAB The Beauty and Joy of Computing SUMER MOHAMMED WF 11:00A-1:00P 200 Sutardja Dai    
25686 CS 10 102 DIS The Beauty and Joy of Computing Rachel Huang F 10:00A-11:00A 3109 Etcheverry    
25683 CS 10 102 LAB The Beauty and Joy of Computing Rachel Huang WF 1:00-3:00P 200 Sutardja Dai    
25692 CS 10 103 DIS The Beauty and Joy of Computing JANNA ERIN GOLDEN F 11:00A-12:00P 3105 Etcheverry    
25689 CS 10 103 LAB The Beauty and Joy of Computing JANNA ERIN GOLDEN MW 4:00P-6:00P 200 Sutardja Dai    
25698 CS 10 104 DIS The Beauty and Joy of Computing Victoria Shi F 12:00P-1:00P 3105 Etcheverry    
25695 CS 10 104 LAB The Beauty and Joy of Computing Victoria Shi MW 6:00P-8:00P 200 Sutardja Dai    
25704 CS 10 105 DIS The Beauty and Joy of Computing JACLYN FIELD BURGE F 1:00P-2:00P 3111 Etcheverry    
25701 CS 10 105 LAB The Beauty and Joy of Computing JACLYN FIELD BURGE TuTh 9:00A-11:00A 200 Sutardja Dai    
25710 CS 10 106 DIS The Beauty and Joy of Computing Maximilian Ezra Peter DOUGHERTY F 2:00P-3:00P 310 Soda    
25707 CS 10 106 LAB The Beauty and Joy of Computing Maximilian Ezra Peter DOUGHERTY TuTh 11:00A-1:00P 200 Sutardja Dai    
25716 CS 10 107 DIS The Beauty and Joy of Computing Jeffrey Snowiss F 3:00P-4:00P 310 Soda    
25713 CS 10 107 LAB The Beauty and Joy of Computing Jeffrey Snowiss TuTh 1:00-3:00P 200 Sutardja Dai    
25722 CS 10 108 DIS The Beauty and Joy of Computing Adam Stanley Kuphaldt F 4:00P-5:00P 310 Soda    
25719 CS 10 108 LAB The Beauty and Joy of Computing Adam Stanley Kuphaldt TuTh 3:00P-5:00P 200 Sutardja Dai    
25728 CS 10 109 DIS The Beauty and Joy of Computing ARANY UTHAYAKUMAR F 5:00P-6:00P 310 Soda    
25725 CS 10 109 LAB The Beauty and Joy of Computing ARANY UTHAYAKUMAR TuTh 5:00P-7:00P 200 Sutardja Dai    
25734 CS 10 110 DIS The Beauty and Joy of Computing ANDREW MICHAEL SCHMITT F 6:00P-7:00P 310 Soda    
25731 CS 10 110 LAB The Beauty and Joy of Computing ANDREW MICHAEL SCHMITT WF 9:00A-11:00A 200 Sutardja Dai    
25667 CS 10 111 DIS The Beauty and Joy of Computing STEVEN TRAVERSI F 2:00-3:00P 320 Soda    
25736 CS 10 111 LAB The Beauty and Joy of Computing STEVEN TRAVERSI M 9:00-11:00A; F 3:00-5:00P 200 Sutardja Dai    
25669 CS 10 112 DIS The Beauty and Joy of Computing Joseph Cawthorne F 3:00-4:00P 320 Soda    
25666 CS 10 112 LAB The Beauty and Joy of Computing Joseph Cawthorne M 11:00-1:00P; F 5:00-7:00P 200 Sutardja Dai    
  CS 24 1 SEM CS Scholars Seminar Michael Franklin M 1:00P-2:00P 380 Soda 1  
  CS 24 2 SEM CS Scholars Seminar Michael Franklin W 11:00A-12:00P 380 Soda 1  
25740 CS 39S 1 SEM Photographic Technique in the Free Speech Movement and Today Brian A. Barsky TU 12:00P-2:00P 606 Soda    
25743 CS 47A 1 SLF Interpretation of Computer Programs Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 1  
25746 CS 47B 1 SLF Data Structures Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 1  
25749 CS 47C 1 SLF Machine Structures Paul N. Hilfinger   200A Sutardja Dai 1  
25752 CS 61A 1 LEC Structure and Interpretation of Computer Programs John DeNero MWF 2:00P-3:00P 150 Wheeler 4 15
25755 CS 61A 11 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Michael Tao TU 9:30A-11:00A 271 Soda    
25761 CS 61A 12 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs MATTHEW KING MAN CHOW TU 9:30A-11:00A 273 Soda    
25767 CS 61A 13 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Mehdi Jamei TU 9:30A-11:00A 275 Soda    
25773 CS 61A 14 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ELIZABETH ANN MARRONE TU 11:00A-12:30P 271 Soda    
25779 CS 61A 15 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs MICHELLE RUBY HWANG TU 11:00A-12:30P 273 Soda    
25785 CS 61A 16 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Mehdi Jamei TU 11:00A-12:30P 275 Soda    
25791 CS 61A 17 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Andrew Huang TU 12:30P-2:00P 271 Soda    
25797 CS 61A 18 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs MICHELLE RUBY HWANG TU 12:30P-2:00P 273 Soda    
25803 CS 61A 19 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs SUMUKH SRIDHARA TU 12:30P-2:00P 275 Soda    
25809 CS 61A 20 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs AJEYA COTRA TU 2:00P-3:30P 271 Soda    
25815 CS 61A 21 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Jian Qiao TU 2:00P-3:30P 273 Soda    
25821 CS 61A 22 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs IRIS C WANG TU 2:00P-3:30P 275 Soda    
25827 CS 61A 23 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs IRIS C WANG TU 3:30P-5:00P 271 Soda    
25833 CS 61A 24 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs JOY YING JENG TU 3:30P-5:00P 273 Soda    
25839 CS 61A 25 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ALLEN LAMSON NGUYEN TU 3:30P-5:00P 275 Soda    
25845 CS 61A 26 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs BRIAN MING LIANG HOU TU 5:00P-6:30P 271 Soda    
25851 CS 61A 27 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Jian Qiao TU 5:00P-6:30P 273 Soda    
25857 CS 61A 28 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Marvin Zhang TU 5:00P-6:30P 275 Soda    
25863 CS 61A 29 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Dickson H Tsai TU 6:30P-8:00P 271 Soda    
25869 CS 61A 30 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ELIZABETH ANN MARRONE TU 6:30P-8:00P 273 Soda    
25875 CS 61A 31 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs MATTHEW KING MAN CHOW TU 6:30P-8:00P 275 Soda    
25881 CS 61A 32 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs KAYLEE MANN W 9:30A-11:00A 271 Soda    
25887 CS 61A 33 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs STEVEN TANG W 9:30A-11:00A 275 Soda    
25893 CS 61A 34 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ROBERT HUANG W 11:00A-12:30P 271 Soda    
25899 CS 61A 35 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs JOY YING JENG W 11:00A-12:30P 275 Soda    
25905 CS 61A 36 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Andrew Huang W 12:30P-2:00P 271 Soda    
25911 CS 61A 37 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs KAYLEE MANN W 12:30P-2:00P 275 Soda    
25916 CS 61A 38 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs CHLOE LISCHINSKY TU 9:30-11:00A 277 Soda    
25699 CS 61A 39 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Youri Park TU 11:00A-12:30P 277 Soda    
25702 CS 61A 40 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs SOUMYA BASU TU 12:30-2:00P 277 Soda    
25705 CS 61A 41 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs CHLOE LISCHINSKY TU 2:00-3:30P 277 Soda    
25708 CS 61A 42 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Youri Park TU 3:30-5:00P 277 Soda    
25711 CS 61A 43 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ROBERT HUANG TU 5:00-6:30P 277 Soda    
25714 CS 61A 44 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs CHENYANG YUAN W 9:30-11:00A 277 Soda    
25706 CS 61A 45 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs BRIAN MING LIANG HOU W 11:00A-12:30P 277 Soda    
25717 CS 61A 46 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ALBERT WU W 12:30-2:00P 277 Soda    
25729 CS 61A 47 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Dickson H Tsai TU 11:00A-12:30P 330 Soda    
25732 CS 61A 48 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs ALLEN LAMSON NGUYEN TU 12:30-2:00P 330 Soda    
25735 CS 61A 49 LAB Structure and Interpretation of Computer Programs Marvin Zhang TU 3:30-5:00P 330 Soda    
25758 CS 61A 111 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Michael Tao TH 9:30A-11:00A 71 Evans    
25764 CS 61A 112 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs MATTHEW KING MAN CHOW TH 9:30A-11:00A 85 Evans    
25770 CS 61A 113 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Mehdi Jamei TH 9:30A-11:00A 75 Evans    
25776 CS 61A 114 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ELIZABETH ANN MARRONE TH 11:00A-12:30P 4 Evans    
25782 CS 61A 115 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs MICHELLE RUBY HWANG TH 11:00A-12:30P 2 Evans    
25788 CS 61A 116 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Mehdi Jamei TH 11:00A-12:30P 75 Evans    
25794 CS 61A 117 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Andrew Huang TH 12:30P-2:00P 85 Evans    
25800 CS 61A 118 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs MICHELLE RUBY HWANG TH 12:30P-2:00P 3 Evans    
25806 CS 61A 119 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs SUMUKH SRIDHARA TH 12:30P-2:00P 87 Evans    
25812 CS 61A 120 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs AJEYA COTRA TH 2:00P-3:30P 71 Evans    
25818 CS 61A 121 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Jian Qiao TH 2:00P-3:30P 6 Evans    
25824 CS 61A 122 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs IRIS C WANG TH 2:00P-3:30P 75 Evans    
25830 CS 61A 123 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs IRIS C WANG TH 3:30P-5:00P 75 Evans    
25836 CS 61A 124 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs JOY YING JENG TH 3:30P-5:00P 105 Latimer    
25842 CS 61A 125 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ALLEN LAMSON NGUYEN TH 3:30P-5:00P B56 Hildebrand    
25848 CS 61A 126 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs BRIAN MING LIANG HOU TH 5:00P-6:30P 71 Evans    
25854 CS 61A 127 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Jian Qiao TH 5:00P-6:30P 4 Evans    
25860 CS 61A 128 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Marvin Zhang TH 5:00P-6:30P 6 Evans    
25866 CS 61A 129 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Dickson H Tsai TH 6:30P-8:00P 4 Evans    
25872 CS 61A 130 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ELIZABETH ANN MARRONE TH 6:30P-8:00P 2 Evans    
25878 CS 61A 131 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs MATTHEW KING MAN CHOW TH 6:30P-8:00P 6 Evans    
25884 CS 61A 132 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs KAYLEE MANN F 9:30A-11:00A 320 Soda    
25890 CS 61A 133 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs STEVEN TANG F 9:30A-11:00A 405 Soda    
25896 CS 61A 134 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ROBERT HUANG F 11:00A-12:30P 320 Soda    
25902 CS 61A 135 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs JOY YING JENG F 11:00A-12:30P 405 Soda    
25908 CS 61A 136 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Andrew Huang F 12:30P-2:00P 320 Soda    
25914 CS 61A 137 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs KAYLEE MANN F 12:30P-2:00P 405 Soda    
25715 CS 61A 138 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs CHLOE LISCHINSKY TH 9:30-11:00A 200 Wheeler    
25718 CS 61A 139 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Youri Park TH 11:00A-12:30P 102 Latimer    
25721 CS 61A 140 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs SOUMYA BASU TH 12:30-2:00P 3111 Etcheverry    
25723 CS 61A 141 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs CHLOE LISCHINSKY TH 2:00-3:30P 238 Kroeber    
25724 CS 61A 142 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Youri Park TH 3:30-5:00P 310 HMMB    
25726 CS 61A 143 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ROBERT HUANG TH 5:00-6:30P 3 Evans    
25709 CS 61A 144 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs CHENYANG YUAN F 9:30-11:00A 310 Soda    
25712 CS 61A 145 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs BRIAN MING LIANG HOU F 11:00A-12:30P 310 Soda    
25720 CS 61A 146 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ALBERT WU F 12:30-2:00P 310 Soda    
25733 CS 61A 147 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Dickson H Tsai TH 11:00A-12:30P 70 Evans    
25738 CS 61A 148 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs ALLEN LAMSON NGUYEN TH 12:30-2:00P 110 Barker    
25741 CS 61A 149 DIS Structure and Interpretation of Computer Programs Marvin Zhang TH 3:30-5:00P 310 Soda    
25917 CS 61AS 1 LAB The Structure and Interpretation of Computer Programs (Self-Paced) Paul N. Hilfinger; VIVEK NAGRAJ RANGASWAMY MWF 9:00A-11:00A 273 Soda 1 to 4 16
25917 CS 61AS 1 LAB The Structure and Interpretation of Computer Programs (Self-Paced) Paul N. Hilfinger; VIVEK NAGRAJ RANGASWAMY F 9:00A-11:00A 271 Soda 1 to 4  
25920 CS 61AS 2 LAB The Structure and Interpretation of Computer Programs (Self-Paced) Paul N. Hilfinger; ALICIA LUENGO-KOVAC MWF 11:00A-1:00P 273 Soda 1 to 4 2
25920 CS 61AS 2 LAB The Structure and Interpretation of Computer Programs (Self-Paced) Paul N. Hilfinger; ALICIA LUENGO-KOVAC F 11:00A-1:00P 271 Soda 1 to 4  
25923 CS 61AS 3 LAB The Structure and Interpretation of Computer Programs (Self-Paced) Paul N. Hilfinger; SAMUEL ETHAN LAU MWF 1:00P-3:00P 273 Soda 1 to 4 12
25923 CS 61AS 3 LAB The Structure and Interpretation of Computer Programs (Self-Paced) Paul N. Hilfinger; SAMUEL ETHAN LAU F 1:00P-3:00P 271 Soda 1 to 4  
25926 CS 61B 1 LEC Data Structures Paul N. Hilfinger MWF 1:00P-2:00P 155 Dwinelle 4 12
25929 CS 61B 11 LAB Data Structures ALEKSANDR YURIYEVICH KAMKO W 2:00P-4:00P 275 Soda    
25935 CS 61B 12 LAB Data Structures JERRY CHENG W 4:00P-6:00P 275 Soda    
25941 CS 61B 13 LAB Data Structures Patrick George Lutz TH 8:00A-10:00A 275 Soda    
25947 CS 61B 14 LAB Data Structures LEONINO BAUTISTA COLOBONG TH 10:00A-12:00P 275 Soda    
25953 CS 61B 15 LAB Data Structures SARAH JIYUN KIM TH 12:00P-2:00P 275 Soda    
25959 CS 61B 16 LAB Data Structures MELANIE DIANE CEBULA TH 2:00P-4:00P 275 Soda    
25965 CS 61B 17 LAB Data Structures Shu Zhong TH 4:00P-6:00P 275 Soda    
25971 CS 61B 18 LAB Data Structures JIMMY LEE TH 6:00P-8:00P 275 Soda    
25977 CS 61B 19 LAB Data Structures Quoc Tuan Truong TH 8:00P-10:00P 275 Soda    
25983 CS 61B 20 LAB Data Structures LEONINO BAUTISTA COLOBONG F 9:00A-11:00A 275 Soda    
25989 CS 61B 21 LAB Data Structures Jene Y Li F 11:00A-1:00P 275 Soda    
25995 CS 61B 22 LAB Data Structures MUNIM MOHAMMED ALI TH 9:00A-11:00A 271 Soda    
26001 CS 61B 23 LAB Data Structures Shu Zhong TH 11:00A-1:00P 271 Soda    
26006 CS 61B 24 LAB Data Structures JIMMY LEE TH 1:00-3:00P 271 Soda    
25757 CS 61B 25 LAB Data Structures Patrick George Lutz W 4:00P-6:00P 271 Soda    
25932 CS 61B 111 DIS Data Structures Shu Zhong M 3:00P-4:00P 4 Evans    
25938 CS 61B 112 DIS Data Structures JERRY CHENG M 4:00P-5:00P 4 Evans    
25944 CS 61B 113 DIS Data Structures MUNIM MOHAMMED ALI TU 9:00A-10:00A 71 Evans    
25950 CS 61B 114 DIS Data Structures LEONINO BAUTISTA COLOBONG TU 10:00A-11:00A 71 Evans    
25956 CS 61B 115 DIS Data Structures SARAH JIYUN KIM TU 1:00P-2:00P 85 Evans    
25962 CS 61B 116 DIS Data Structures Jene Y Li TU 2:00P-3:00P 87 Evans    
25968 CS 61B 117 DIS Data Structures MELANIE DIANE CEBULA TU 5:00P-6:00P 4 Evans    
25974 CS 61B 118 DIS Data Structures Quoc Tuan Truong TU 6:00P-7:00P 4 Evans    
25980 CS 61B 119 DIS Data Structures Quoc Tuan Truong TU 7:00P-8:00P 2 Evans    
25986 CS 61B 120 DIS Data Structures Patrick George Lutz W 10:00A-11:00A 75 Evans    
25992 CS 61B 121 DIS Data Structures ALEKSANDR YURIYEVICH KAMKO W 11:00A-12:00P 87 Evans    
25998 CS 61B 122 DIS Data Structures MUNIM MOHAMMED ALI TU 10:00A-11:00A 75 Evans    
26004 CS 61B 123 DIS Data Structures JIMMY LEE TU 11:00A-12:00P 2 Evans    
25760 CS 61B 124 DIS Data Structures SARAH JIYUN KIM TU 12:00-1:00P 320 Soda    
25762 CS 61B 125 DIS Data Structures JERRY CHENG TU 1:00-2:00P 320 Soda    
25928 CS 61B 2 LEC Data Structures Joshua Hug MWF 11:00A-12:00P 10 Evans 4 2
27099 CS 61B 3 LEC Data Structures Joshua Hug MWF 2:00-3:00P 120 Latimer 4 15
26007 CS 61C 1 LEC Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Dan Garcia; Michael Lustig MWF 3:00P-4:00P 150 Wheeler 4 8
26010 CS 61C 11 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ANDREW LUO W 4:00P-6:00P 330 Soda    
26016 CS 61C 12 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) RIYAZ DANIAL FAIZULLABHOY W 6:00P-8:00P 330 Soda    
26022 CS 61C 13 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ANDREW LUO W 8:00P-10:00P 330 Soda    
26028 CS 61C 14 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) David B. Adams TH 8:00A-10:00A 330 Soda    
26034 CS 61C 15 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) FRED HONG TH 10:00A-12:00P 330 Soda    
26040 CS 61C 16 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Sagar Karandikar TH 12:00P-2:00P 330 Soda    
26046 CS 61C 17 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ROGER YU CHEN TH 2:00P-4:00P 330 Soda    
26052 CS 61C 18 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) FRED HONG TH 4:00P-6:00P 330 Soda    
26058 CS 61C 19 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ROGER YU CHEN TH 6:00P-8:00P 330 Soda    
26064 CS 61C 20 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) WILLIAM HUANG TH 2:00P-4:00P 277 Soda    
26070 CS 61C 21 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) SHREYAS CHAND F 9:00A-11:00A 330 Soda    
26076 CS 61C 22 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Alexander Chou F 11:00A-1:00P 330 Soda    
26082 CS 61C 23 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Rohan Chitnis F 1:00P-3:00P 330 Soda    
26088 CS 61C 24 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) David B. Adams W 5:00P-7:00P 273 Soda    
26094 CS 61C 25 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Kevin Liston TH 9:00A-11:00A 273 Soda    
26100 CS 61C 26 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Kevin Liston TH 11:00A-1:00P 273 Soda    
26106 CS 61C 27 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Matthew Griffin TH 1:00P-3:00P 273 Soda    
26112 CS 61C 28 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Matthew Griffin TH 3:00P-5:00P 273 Soda    
26118 CS 61C 29 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Jay Patel TH 5:00P-7:00P 273 Soda    
26124 CS 61C 30 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Jay Patel TH 7:00P-9:00P 273 Soda    
26128 CS 61C 31 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) CHUQIAO DONG W 4:00P-6:00P 277 Soda    
25685 CS 61C 32 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) WILLIAM HUANG TH 12:00P-2:00P 277 Soda    
26129 CS 61C 33 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Rohan Chitnis F 11:00A-1:00P 277 Soda    
25678 CS 61C 34 LAB Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) SHREYAS CHAND F 1:00P-3:00P 277 Soda    
26013 CS 61C 111 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ANDREW LUO M 5:00P-6:00P 4 Evans    
26019 CS 61C 112 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) RIYAZ DANIAL FAIZULLABHOY M 6:00P-7:00P 2 Evans    
26025 CS 61C 113 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ANDREW LUO M 7:00P-8:00P 2 Evans    
26031 CS 61C 114 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) David B. Adams TU 9:00A-10:00A 75 Evans    
26037 CS 61C 115 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) FRED HONG TU 10:00A-11:00A 85 Evans    
26043 CS 61C 116 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Sagar Karandikar TU 1:00P-2:00P 71 Evans    
26049 CS 61C 117 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ROGER YU CHEN TU 2:00P-3:00P 4 Evans    
26055 CS 61C 118 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) FRED HONG TU 5:00P-6:00P 6 Evans    
26061 CS 61C 119 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) ROGER YU CHEN TU 6:00P-7:00P 71 Evans    
26067 CS 61C 120 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) WILLIAM HUANG TU 7:00P-8:00P 81 Evans    
26073 CS 61C 121 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) SHREYAS CHAND W 10:00A-11:00A 85 Evans    
26079 CS 61C 122 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Alexander Chou W 11:00A-12:00P 285 Cory    
26085 CS 61C 123 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Rohan Chitnis W 1:00P-2:00P 75 Evans    
26091 CS 61C 124 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) David B. Adams M 5:00P-6:00P 6 Evans    
26097 CS 61C 125 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Kevin Liston TU 10:00A-11:00A 87 Evans    
26103 CS 61C 126 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Kevin Liston TU 11:00A-12:00P 4 Evans    
26109 CS 61C 127 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Matthew Griffin TU 2:00P-3:00P 6 Evans    
26115 CS 61C 128 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Matthew Griffin TU 3:00P-4:00P 3105 Etcheverry    
26121 CS 61C 129 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Jay Patel TU 5:00P-6:00P 71 Evans    
26127 CS 61C 130 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Jay Patel TU 6:00P-7:00P 6 Evans    
25682 CS 61C 131 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) CHUQIAO DONG M 4:00P-5:00P 3 Evans    
25688 CS 61C 132 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) WILLIAM HUANG TU 1:00-2:00P 105 Latimer    
25679 CS 61C 133 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) Rohan Chitnis W 11:00A-12:00P 102 Latimer    
25681 CS 61C 134 DIS Great Ideas of Computer Architecture (Formerly Machine Structure) SHREYAS CHAND W 1:00-2:00P 85 Evans    
26130 CS 70 1 LEC Discrete Math & Probability Anant Sahai TuTh 3:30P-5:00P 150 Wheeler 4 20
26133 CS 70 101 DIS Discrete Math & Probability KHOA TRAN MW 10:00A-11:00A 3105 Etcheverry    
26136 CS 70 102 DIS Discrete Math & Probability Vasuki Narasimha Swamy MW 10:00A-11:00A 105 Latimer    
26139 CS 70 103 DIS Discrete Math & Probability Chi Pang Lam MW 11:00A-12:00P 3105 Etcheverry    
26142 CS 70 104 DIS Discrete Math & Probability Shuo-Yiin Chang MW 11:00A-12:00P 105 Latimer    
26145 CS 70 105 DIS Discrete Math & Probability Erin Carson MW 2:00P-3:00P 310 HMMB    
26148 CS 70 106 DIS Discrete Math & Probability ENA HARIYOSHI MW 3:00P-4:00P 87 Evans    
26151 CS 70 107 DIS Discrete Math & Probability EDWARD GROSHEV MW 4:00P-5:00P 75 Evans    
26154 CS 70 108 DIS Discrete Math & Probability Penporn Koanantakool MW 5:00P-6:00P 75 Evans    
26157 CS 70 109 DIS Discrete Math & Probability SEAN JENG LIU MW 5:00P-6:00P 87 Evans    
26160 CS 70 110 DIS Discrete Math & Probability SEAN JENG LIU MW 6:00P-7:00P 87 Evans    
26163 CS 70 111 DIS Discrete Math & Probability CHEN-HSI STEVEN BI MW 6:00P-7:00P 85 Evans    
26166 CS 70 112 DIS Discrete Math & Probability EDWARD GROSHEV MW 2:00P-3:00P 243 Dwinelle    
26169 CS 70 113 DIS Discrete Math & Probability Vasuki Narasimha Swamy MW 3:00P-4:00P 3113 Etcheverry    
26172 CS 70 114 DIS Discrete Math & Probability Preetum Nakkiran MW 12:00P-1:00P 85 Evans    
26175 CS 70 115 DIS Discrete Math & Probability Chi Pang Lam MW 1:00P-2:00P 140 Barrows    
26178 CS 70 116 DIS Discrete Math & Probability Zhijie Chen MW 5:00P-6:00P B56 Hildebrand    
26187 CS 70 119 DIS Discrete Math & Probability ENA HARIYOSHI MW 2:00P-3:00P 102 Latimer    
26190 CS 70 120 DIS Discrete Math & Probability AJAY SHANKER TRIPATHI MW 6:00P-7:00P 71 Evans    
26217 CS 98 1 GRP Macintosh Student Developers for OS X Dan Garcia MW 8:00P-10:00P 200 Sutardja Dai 2  
26220 CS 98 2 GRP GamesCrafters Dan Garcia MWF 11:00A-12:00P 606 Soda 2  
26223 CS 98 3 GRP UC Berkeley Undergraduate Graphics Group (UCBUGG) Dan Garcia TuTh 7:00P-9:00P 200 Sutardja Dai 3  
  CS 98 32 GRP The Web Design Workshop: Theory and Programming Björn Hartmann; Andrew Qin; Shawn Park TU 7:00-9:00P 306 Soda 2  
  CS 98 34 GRP Innovative Design's Intro to Photoshop and Illustrator Björn Hartmann; Ingrid Hong W 7:00P-9:00P 310/320 Soda 2  
25747 CS 98 36 GRP Tactical Thinking and Tabletop Gaming Pieter Abbeel; Dylan Paddock, John Russell M 5:00P-8:00P 2062 VLSB 2  
25778 CS 98 41 GRP Free Ventures Michel Maharbiz; Cameron Baradar MW 7:00P-9:00P 494 SE Wurster 2  
  CS 98 43 GRP Web Development for Nonprofits Pieter Abbeel; Michael Lannin TU 6:30-8:30P 405 Soda 2  
  CS 98 44 GRP Innovative Design: Principles of Graphic Design Björn Hartmann; Elizabeth Lin W 7:00P-9:00P 293 Cory 2  
25661 CS 98 45 GRP Ripple for Developers Scott Shenker; Daniel Radding TU 7:00-9:00P 3 Evans 2  
25672 CS 98 46 GRP Snap! Below the Line Brian K. Harvey; Kunal Marwaha, Kyle Hotchkiss, Yuan Yuan, Natasha Sandy TU 6:00-8:00P 330 Soda 2  
  CS 98 47 GRP Ruby on Rails DeCal Pieter Abbeel; Sam Lau TH 7:00-9:00P 160 Kroeber 2  
25771 CS 98 48 GRP Introduction to Teaching Computer Science John DeNero TH 5:00-6:30P 310 Soda 2  
25774 CS 98 49 GRP Introduction to Teaching Computer Science John DeNero SU 2:00-3:30P 310 Soda 2  
26259 CS 149 1 LEC Introduction to Embedded Systems Edward A. Lee; Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli TuTh 11:00A-12:30P 105 North Gate 4 9
25744 CS C149 105 LAB Introduction to Embedded Systems   TU 3:30-6:30P 204 Cory    
26262 CS 150 1 LEC Components and Design Techniques for Digital Systems John Wawrzynek TuTh 11:00A-12:30P,F 2-3P 306 Soda 5 5
26271 CS 150 11 LAB Components and Design Techniques for Digital Systems Simon Scott TU 5:30P-8:30P 125 Cory    
26274 CS 150 12 LAB Components and Design Techniques for Digital Systems Ian Lee Juch TH 5:30P-8:30P 125 Cory    
26277 CS 150 13 LAB Components and Design Techniques for Digital Systems Ian Lee Juch W 5:30P-8:30P 125 Cory    
26265 CS 150 101 DIS Components and Design Techniques for Digital Systems Simon Scott W 2:00P-3:00P 4 Evans    
26268 CS 150 102 DIS Components and Design Techniques for Digital Systems Simon Scott W 3:00P-4:00P 71 Evans    
26280 CS 160 1 LEC User Interfaces Eric Paulos TuTh 3:30-5:00P 306 Soda 4 20
26283 CS 160 101 DIS User Interfaces ANDREW BRIAN FANG F 2:00P-3:00P 405 Soda    
26286 CS 160 102 DIS User Interfaces Elizabeth Y Lin F 3:00P-4:00P 405 Soda    
26289 CS 160 103 DIS User Interfaces Elizabeth Y Lin F 4:00P-5:00P 405 Soda    
26292 CS 160 104 DIS User Interfaces JOSE MARI AVENIDO BATILANDO F 5:00P-6:00P 405 Soda    
26295 CS 161 1 LEC Computer Security Doug Tygar TuTh 3:30P-5:00P 10 Evans 4 20
26298 CS 161 101 DIS Computer Security Zhenqiang Gong W 10:00A-11:00A 6 Evans    
26301 CS 161 102 DIS Computer Security Zhenqiang Gong W 11:00A-12:00P 9 Evans    
26304 CS 161 103 DIS Computer Security Alec Guertin W 1:00P-2:00P 71 Evans    
26307 CS 161 104 DIS Computer Security ARJUN A BAOKAR W 2:00P-3:00P 6 Evans    
26310 CS 161 105 DIS Computer Security ARJUN A BAOKAR W 3:00P-4:00P 130 Wheeler    
26313 CS 161 106 DIS Computer Security Alec Guertin W 4:00P-5:00P 4 Evans    
26316 CS 162 1 LEC Operating Systems and System Programming David E. Culler MWF 10:00A-11:00A 10 Evans 4 1
26319 CS 162 101 DIS Operating Systems and System Programming JASON S JIA W 3:00P-4:00P 285 Cory    
26322 CS 162 102 DIS Operating Systems and System Programming WILLIAM BOYUAN LIU W 4:00P-5:00P 6 Evans    
26325 CS 162 103 DIS Operating Systems and System Programming YUHENG TIAN TH 10:00A-11:00A 87 Evans    
26328 CS 162 104 DIS Operating Systems and System Programming CALEB WANG TH 11:00A-12:00P 85 Evans    
26331 CS 162 105 DIS Operating Systems and System Programming Arka Bhattacharya TH 12:00P-1:00P 71 Evans    
26334 CS 162 106 DIS Operating Systems and System Programming Stanley Ngai Nam Hung TH 1:00P-2:00P 285 Cory    
26336 CS 162 107 DIS Operating Systems and System Programming Arka Bhattacharya W 3:00-4:00P 7 Evans    
25660 CS 162 108 DIS Operating Systems and System Programming VAISHAAL SHANKAR W 4:00P-5:00P 254 Sutardja Dai    
25663 CS 162 109 DIS Operating Systems and System Programming Kaifei Chen Th 10:00-11:00A 3109 Etcheverry    
26337 CS 164 1 LEC Programming Languages and Compilers Ras Bodik TuTh 9:30A-11:00A 306 Soda 4 7
26340 CS 164 101 DIS Programming Languages and Compilers Sarah Chasins W 10:00A-11:00A 71 Evans    
26343 CS 164 102 DIS Programming Languages and Compilers Sarah Chasins W 11:00A-12:00P 71 Evans    
26346 CS 164 103 DIS Programming Languages and Compilers Ali Sinan Koksal W 1:00-2:00P 209 Dwinelle    
26348 CS 164 104 DIS Programming Languages and Compilers Shaon Barman W 3:00-4:00P 75 Evans    
24701 CS 168 1 LEC Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Sylvia Ratnasamy MW 4:00-5:30P 2050 VLSB 4 13
24704 CS 168 101 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols SHOUMIK PALKAR M 12:00-1:00P 247 Cory    
24707 CS 168 102 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Akshay Narayan M 1:00-2:00P 289 Cory    
24710 CS 168 103 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Chang Lan M 2:00-3:00P 285 Cory    
24713 CS 168 104 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Qifan Pu W 10:00-11:00A 534 Davis    
24716 CS 168 105 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Radhika Mittal W 11:00A-12:00P 247 Cory    
24719 CS 168 106 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Sangjin Han W 12:00-1:00P 310 HMMB    
24722 CS 168 107 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols James McCauley W 1:00-2:00P 285 Cory    
24725 CS 168 108 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Xiang Gao M 11:00-12:00P 247 Cory    
24728 CS 168 109 DIS Introduction to the Internet: Architecture and Protocols Anurag Khandelwal M 9:00-10:00A 241 Cory    
26349 CS 169 1 LEC Software Engineering George Necula MW 5:30P-7:00P 306 Soda 4 19
26352 CS 169 101 DIS Software Engineering KEVIN ANDREW CASEY TH 10:00A-11:00A 9 Evans    
26355 CS 169 102 DIS Software Engineering Carina Boo TH 11:00A-12:00P 6 Evans    
26358 CS 169 103 DIS Software Engineering ROBIN KALIA TH 1:00-2:00P 241 Cory    
26361 CS 169 104 DIS Software Engineering   TH 4:00P-5:00P 100 Wheeler    
26364 CS 170 1 LEC Introduction to CS Theory David Wagner MWF 11:00A-12:00P 155 Dwinelle 4 2
26367 CS 170 101 DIS Introduction to CS Theory Nima AhmadiPourAnari W 2:00P-3:00P 71 Evans    
26370 CS 170 102 DIS Introduction to CS Theory Nima AhmadiPourAnari W 3:00P-4:00P 289 Cory    
26373 CS 170 103 DIS Introduction to CS Theory YUN SEONG PARK W 4:00P-5:00P 71 Evans    
26376 CS 170 104 DIS Introduction to CS Theory EVAN YE W 5:00P-6:00P 2 Evans    
26379 CS 170 105 DIS Introduction to CS Theory Rohit Sinha TH 9:00A-10:00A 87 Evans    
26382 CS 170 106 DIS Introduction to CS Theory Ning Tan TH 10:00A-11:00A 285 Cory    
26385 CS 170 107 DIS Introduction to CS Theory Ning Tan TH 11:00A-12:00P 105 Latimer    
26388 CS 170 108 DIS Introduction to CS Theory Daniel Juon Fremont TH 2:00P-3:00P 87 Evans    
26391 CS 170 109 DIS Introduction to CS Theory Daniel Juon Fremont TH 3:00P-4:00P 254 Sutardja Dai    
26394 CS 170 110 DIS Introduction to CS Theory Evangelos Georganas TH 4:00P-5:00P 254 Sutardja Dai    
26397 CS 170 111 DIS Introduction to CS Theory Evangelos Georganas TH 5:00P-6:00P 85 Evans    
26400 CS 170 112 DIS Introduction to CS Theory Baruch Sterin TH 6:00P-7:00P 85 Evans    
26403 CS 170 113 DIS Introduction to CS Theory Baruch Sterin F 10:00A-11:00A 85 Evans    
26405 CS 170 114 DIS Introduction to CS Theory YUN SEONG PARK W 3:00P-4:00P 4 Evans    
25697 CS 170 115 DIS Introduction to CS Theory AMY TSAI F 10:00A-11:00A 3111 Etcheverry    
25700 CS 170 116 DIS Introduction to CS Theory Haley Rowland TH 3:00-4:00P 2070 VLSB    
25703 CS 170 117 DIS Introduction to CS Theory Lewin Gan TH 4:00-5:00P 2066 VLSB    
26411 CS 176 1 LEC Algorithms for Computational Biology Nir Yosef TT 2:00-3:30P 306 Soda 4 5
27051 CS 176 101 DIS Algorithms for Computational Biology Brielin Brown W 1:00-2:00P 3113 Etcheverry    
27054 CS 176 102 DIS Algorithms for Computational Biology FARAZ TAVAKOLI FARAHANI W 2:00-3:00P 3105 Etcheverry    
26412 CS 184 1 LEC Foundations of Computer Graphics James O'Brien MW 2:30P-4:00P 306 Soda 4 15
26415 CS 184 101 DIS Foundations of Computer Graphics Aayush Dawra TU 11:00A-12:00P 405 Soda    
26418 CS 184 102 DIS Foundations of Computer Graphics Aayush Dawra TU 12:00P-1:00P 405 Soda    
26421 CS 184 103 DIS Foundations of Computer Graphics Kevin Wu TU 1:00P-2:00P 405 Soda    
26424 CS 184 104 DIS Foundations of Computer Graphics Kevin Wu TU 4:00P-5:00P 405 Soda    
26454 CS 188 1 LEC Introduction to Artificial Intelligence Stuart J. Russell TuTh 12:30P-2:00P 2050 VLSB 4 17
26457 CS 188 101 DIS Introduction to Artificial Intelligence Patrick Virtue M 9:00A-10:00A 6 Evans    
26460 CS 188 102 DIS Introduction to Artificial Intelligence Patrick Virtue M 10:00A-11:00A 6 Evans    
26463 CS 188 103 DIS Introduction to Artificial Intelligence Joseph Moghadam M 11:00A-12:00P 75 Evans    
26466 CS 188 104 DIS Introduction to Artificial Intelligence Zeyu Liu M 12:00P-1:00P 2 Evans    
26469 CS 188 105 DIS Introduction to Artificial Intelligence NIMESH MADHAVAN CHAKRAVARTHI M 1:00P-2:00P 75 Evans    
26472 CS 188 106 DIS Introduction to Artificial Intelligence KEVIN TEE M 2:00P-3:00P 4 Evans    
26475 CS 188 107 DIS Introduction to Artificial Intelligence KEVIN TEE M 3:00P-4:00P 6 Evans    
26478 CS 188 108 DIS Introduction to Artificial Intelligence Shijing Yao M 4:00P-5:00P 6 Evans    
26481 CS 188 109 DIS Introduction to Artificial Intelligence Shijing Yao M 5:00P-6:00P 81 Evans    
26484 CS 188 110 DIS Introduction to Artificial Intelligence Anna Lee M 6:00P-7:00P 81 Evans    
26485 CS 188 111 DIS Introduction to Artificial Intelligence Don Mai M 4:00P-5:00P 71 Evans    
25696 CS 188 112 DIS Introduction to Artificial Intelligence Lei John Du M 5:00P-6:00P B51 Hildebrand    
25727 CS 188 113 DIS Introduction to Artificial Intelligence JAMES SHA M 11:00A-12:00P 9 Evans    
25730 CS 188 114 DIS Introduction to Artificial Intelligence Don Mai M 3:00P-4:00P 75 Evans    
26486 CS C191 1 LEC Quantum Information Science and Technology K. Birgitta Whaley WF 9:00A-10:30A 306 Soda 3 16
27096 CS C191 101 DIS Quantum Information Science and Technology Daniel Freeman F 11:00A-12:00P 306 Soda    
  CS C191 102 DIS Quantum Information Science and Technology Daniel Freeman M 9:30A-10:30A 306 Soda    
26487 CS 194 8 LEC Advanced Digital Animation Dan Garcia; James O'Brien MWF 1:00P-3:00P 606 Soda 4 12
26490 CS 194 15 LEC Engineering Parallel Software Kurt Keutzer; DANIEL PADEN TOMASELLO; Peter Jin TuTh 2:00-3:30P 540AB Cory 4 5
26492 CS 194 16 LEC Introduction to Data Science John F. Canny MW 5:00-6:30P 145 Moffitt 3 19
26493 CS 194 26 LEC Image Manipulation and Computational Photography Alexei (Alyosha) Efros MF 4:00P-5:30P 306 Soda 4 13
26496 CS 195 1 LEC Social Implications of Computers John DeNero; Brian K. Harvey W 4:00P-5:30P 1 Le Conte 1  
26505 CS H196A 1 IND Senior Honors Thesis Tsu-Jae King Liu     1 to 4  
26508 CS H196B 1 IND Senior Honors Thesis Tsu-Jae King Liu     1 to 4  
26535 CS 198 1 GRP Macintosh Student Developers for OS X Dan Garcia MW 8:00P-10:00P 200 Sutardja Dai 2  
26538 CS 198 2 GRP GamesCrafters Dan Garcia MWF 11:00A-12:00P 606 Soda 2  
26541 CS 198 3 GRP UC Berkeley Undergraduate Graphics Group (UCBUGG) Dan Garcia TuTh 7:00P-9:00P 200 Sutardja Dai 3  
  CS 198 32 GRP The Web Design Workshop: Theory and Programming Björn Hartmann; Andrew Qin; Shawn Park TU 7:00-9:00P 306 Soda 2  
  CS 198 34 GRP Innovative Design's Intro to Photoshop and Illustrator Björn Hartmann; Ingrid Hong W 7:00P-9:00P 310/320 Soda 2  
25748 CS 198 36 GRP Tactical Thinking and Tabletop Gaming Pieter Abbeel; Dylan Paddock, John Russell M 5:00P-8:00P 2062 VLSB 2  
25781 CS 198 41 GRP Free Ventures Michel Maharbiz; Cameron Baradar MW 7:00P-9:00P 494 SE Wurster 2  
  CS 198 43 GRP Web Development for Nonprofits Pieter Abbeel; Michael Lannin TU 6:30-8:30P 405 Soda 2  
  CS 198 44 GRP Innovative Design: Principles of Graphic Design Björn Hartmann; Elizabeth Lin W 7:00P-9:00P 293 Cory 2  
25664 CS 198 45 GRP Ripple for Developers Scott Shenker; Daniel Radding TU 7:00-9:00P 3 Evans 2  
25675 CS 198 46 GRP Snap! Below the Line Brian K. Harvey; Kunal Marwaha, Kyle Hotchkiss, Yuan Yuan, Natasha Sandy TU 6:00-8:00P 330 Soda 2  
  CS 198 47 GRP Ruby on Rails DeCal Pieter Abbeel; Sam Lau TH 7:00-9:00P 160 Kroeber 2  
25772 CS 198 48 GRP Introduction to Teaching Computer Science John DeNero TH 5:00-6:30P 310 Soda 2  
25775 CS 198 49 GRP Introduction to Teaching Computer Science John DeNero SU 2:00-3:30P 310 Soda 2  
26694 CS C249A 1 LEC Introduction to Embedded Systems Edward A. Lee; Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli TuTh 11:00A-12:30P 105 North Gate 4 9
25745 CS C249A 105 LAB Introduction to Embedded Systems   TU 3:30-6:30P 204 Cory    
26697 CS 250 1 LEC VLSI Systems Design Jonathan Bachrach; Colin Schmidt TuTh 9:30A-11:00A 320 Soda 4  
26700 CS 260A 1 LEC User Interface Design and Development Eric Paulos TuTh 3:30P-5:00P 306 Soda 4  
26703 CS 262A 1 LEC Advanced Topics in Computer Systems John D. Kubiatowicz MW 10:30A-12:00P 306 Soda 4  
26714 CS 276 1 LEC Cryptography Sanjam Garg MW 2:30-4:00P 320 Soda 3  
26718 CS C281A 1 LEC Statistical Learning Theory Benjamin Recht TT 12:30-2:00P 277 Cory 3  
26721 CS 284A 1 LEC Foundations of Computer Graphics James O'Brien MW 2:30P-4:00P 306 Soda 4 15
26727 CS 286B 1 LEC Implementation of Data Base Systems Joseph M. Hellerstein TuTh 2:00P-3:30P 320 Soda 3 11
26730 CS 288 1 LEC Artificial Intelligence Approach to Natural Language Processing Daniel Klein TuTh 11:00A-12:30P 310 Soda 4  
26731 CS 294 10 LEC Visualization Maneesh Agrawala MW 1:00P-2:30P 310 Soda 3  
26732 CS 294 16 LEC Introduction to Data Science John F. Canny MW 5:00-6:30P 145 Moffitt 3  
26733 CS 294 26 LEC Image Manipulation and Computational Photography Alexei (Alyosha) Efros MF 4:00P-5:30P 306 Soda 4  
25657 CS 294 43 LEC Visual Object and Activity Recognition Trevor Darrell; Alexei (Alyosha) Efros F 10:00A-12:00P 730 Sutardja Dai 1 to 3  
26734 CS 294 84 LEC Interactive Device Design Björn Hartmann MW 10:30A-12:00P 141 Sutardja Dai 3  
26735 CS 294 99 LEC Geometry and Complexity Theory Joseph Landsberg TT 5:00-6:30P 405 Soda 3  
26738 CS 294 102 LEC Learning in Sequential Decision Problems Peter Bartlett TT 2:00-3:30P 334 Evans 3  
26741 CS 294 103 LEC Mathematical Foundations of Data Science Ravindran Kannan Th 3:30-5:00P 405 Soda 2  
26744 CS 294 104 LEC Sensing, Perception, and Natural Human-Device Interaction Technologies Alexei (Alyosha) Efros F 8:00A-10:00A 606 Soda 2  
26747 CS 294 105 LEC Empirical Analysis Vern Paxson TU 3:30-5:00P 320 Soda 1 to 2  
27093 CS 294 169 LEC Special Topics in Software Engineering George Necula MW 5:30-7:00P 306 Soda 4  
26739 CS 298 2 GRP Theory Seminar Umesh Vazirani M 4:00P-6:00P 438 Soda 1 to 4  
26742 CS 298 3 GRP EECS Colloquium LIU, T K W 4:00P-5:00P 306 Soda 1  
26745 CS 298 6 GRP Matrix Computations and Scientific Computing James Demmel; GU, M W 12:00P-1:00P 380 Soda 1 to 4  
26955 CS 375 1 DIS Teaching Techniques Satish Rao M 5:00P-7:00P 310 Soda